Tkackie wątki- warsztaty tkackie i wystawa w 100 rocznicę urodzin artystki Barbary Hulanickiej

Tkackie wątki- warsztaty tkackie i wystawa w 100 rocznicę urodzin artystki Barbary Hulanickiej

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie zaprasza mieszkanki i mieszkańców Gminy Barczewo na bezpłatne WARSZTATY TKACTWA DWUOSNOWOWEGO.

Nauka tkania na krosnach, jednej z najpiękniejszej techniki tkackiej – tkaniny dwuosnowowej, którą tworzyła niegdyś artystka światowej klasy Barbara Hulanicka przez 30 lat mieszkanka Barczewa! Celem jest aby osoby z naszej gminy nauczyły się techniki tkania, które jest naszym dziedzictwem kulturowym. Ta umiejętność da Państwu szansę przekazania wiedzy mieszkańcom waszej miejscowości.

Warsztaty odbędą się w dniach 24-25-26 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie (Centrum Wielu Kultur). Początek warsztatów w piątek godz. 9:00, a zakończenie w niedzielę o godz. 17:00 (łącznie 24 godz. kursu)

Podczas trzech dni bezpłatnych warsztatów, uczestnicy zapoznają się z techniką dwuosnowową i wykonają własne tkaniny.

Program warsztatów:

1. Wprowadzenie do tkania m.in. omówienie budowy krosna, nazewnictwo, zapoznanie z historią i wzornictwem tkaniny dwuosnowowej.

2. Snucie- przygotowanie osnowy i nakładanie na krosno

4.Tkanie

5. Wykończenie tkaniny.

W przerwie kursu przewidziany jest ciepły poczęstunek.

Warsztat poprowadzi Karolina Radulska – twórczyni ludowa z Pracowni Tkaniny Dwuosnowowej w Janowie, depozytariuszka wielopokoleniowej rodzinnej tradycji tkackiej i wnuczka Aurelii Majewskiej tkaczki Barbary Hulanickiej.

Zapraszamy do zapisów do 20 maja. Ilość miejsc ograniczona!!!!

Kontakt: 784228219.

Warsztaty są jedną z trzech cykli otwartych letnich i warsztatów tkackich!

Kolejne odbędą się w czerwcu i ostatnie w lipcu i będą uczyć różne osoby związane z tkactwem. Będzie też możliwość skorzystania z praktycznej wiedzy tworzenia ramek tkackich dla własnych potrzeb lub Państwa organizacji.

Warsztaty są częścią projektu pt. „Tkackie wątki- warsztaty tkackie i wystawa w 100 rocznicę urodzin artystki Barbary Hulanickiej” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.